Outstanding Student 2017-18
Activities | Awards | Awardees |
Prince Philip Scholarship | ||
|
| Fong Ho Leung (6B) |
Sir Edward Youde Memorial Prizes 2017/18 | ||
Senior Secondary 3 |
| Cham Yiu Lam (6B) Wong Yu Fung Wesley (6A) |
2017/2018 年度「九龍城區傑出學生選舉」 | ||
高中組 | 優異獎 | 王渝灃 (6A) |
初中組 | 傑出初中學生獎 | 張雅麗 (3A) |
Grantham Scholarships Fund Committee 2017/2018 | ||
Grantham Maintenance Grants |
| Chan Cheuk Lam (4D) Lam Yim Ping (4D) Lam Yan Tung (4E) Ho Hoi Yim (6B) |
Ng Teng Fong Scholarship 2017 | ||
|
| Lee Ka Yi (5A) |
Future Stars - Upward Mobility Scholarship 2018 | ||
|
| Lai Hei Man (5B) Lee Lam (5F) |
『傲翔新世代』全方位青年領袖訓練計劃 | ||
『標籤,消失吧!?』專題硏習計劃 | 亞軍
| 謝敏 (4A) 吳洛林 (4A) 鄭紫瀛 (4A) 林傑 (4A) 李珮鈴 (4A) 黃賡暉 (4B) 麥愷澄 (4B) 李宛珊 (4B) |
Outstanding Student 2016-17
Activities | Awards | Awardees |
Hong Kong Scholarship for Excellence Scheme | ||
|
| Sham Chiu Yu (6B) |
Sir Edward Youde Memorial Prizes 2016/17 | ||
Senior Secondary 3 |
| Cheung Ching To (6B) Tsang Wing Ting (6B) |
2016/2017 年度「九龍城區傑出學生選舉」 | ||
中學組 | 優異獎 | 王佳倩 (4A) |
第九屆九龍地域傑出學生選舉 | ||
初中組地區預選 | 表現優異 | 吳紀瑤 (3B) |
柏立基爵士信託基金傑出學生資助(非學術範疇) 2016-2017 | ||
小提琴進階班 |
| 吳洛林 (3D) |
Ng Teng Fong Scholarship 2016 | ||
|
| Wong Kai Sin (4A) |
International Youth Exchange Programme 2016-17 | ||
Outstanding Student | Chan Wing Yiu (6B) | |
Japan-East Asia Network of Exchange for Students and Youths Programme 2016-17 | ||
Student- delegates | Yau Kung Yiu (5A) | |
UNICEF Young Envoys Programme 2017 | ||
UNICEF Young Envoy | Kwan Ka Ho (5D) | |
The 4th Kowloon City District- The Outstanding Student Leaders Award Scheme | ||
Outstanding Student Leaders Award | Hu Zhanye (5B) | |
17th Youth Leadership Development Scheme | ||
Best Performance on Stage Award | Kwok Wing Yin (5A) Yip Kwun Chuen (4A) Cheung Ho Wing (4B) Lee Cheuk Hei (4C) Wong Kai Lung (4C) *Chen Jin (4B) *Lee Lam (4F) *Phiwdam Cheuklin (4F) *Students who joined the service trip to Burma | |
Hong Kong Youth Ambassador Scheme | ||
Silver Medal | Ho Hoi Yi (5B) Ng Hoi Fung Tommy (5B) Ng Cheuk Laam (5F) Wong Pui Ying (6E) | |
「明日之星」計劃上游奬學 2017 | ||
| 王佳倩 (4A) 唐詩婷 (4F) 李寶欣 (6B) | |
學友社- 明日領航者計劃2017 | ||
優秀領航員挑戰賽 | 全場總季軍 | 黃巧雲 (4A) 陳恩萍 (4B) 鄒焯琳 (4E) 許敬宜 (4E) |
全場總殿軍 | 李嘉怡 (4A) 黎希雯 (4B) 陳嘉敏 (4C) 金宰希 (4E) |