• Home
  • >
  • Academic 2023-24

Academic 2023-24

Activities

AwardsAwardees
World Scholar's Cup (Tournament of Champions, Yale University)
Team DebateGold Awards

Wong Yin Kiu (6B)

Chan Chi Kong Brian (6B)

Wong Yue Hei (6B) 

Wong Sze Yee (6B)

Team Debate Silver Awards

Yu Chung Ya (6A)

Liang Chun Yin (6B)

Poon Cheuk Kei (6B)

Liu Chak Man (6B)

Cheng Tin Huen Hilary (6D)

Lau Yuet Wai (6D)

Team Writing

Gold Award

Liu Chak Man (6B)

Cheng Tin Huen Hilary (6D)

Lau Yuet Wai (6D)

Team Writing

Silver Awards

Yu Chung Ya (6A)

Liang Chun Yin (6B)

Poon Cheuk Kei (6B)

Wong Sze Yee (6B)

Scholar’s Bowl Team

Silver Awards

Liu Chak Man (6B)

Cheng Tin Huen Hilary (6D)

Lau Yuet Wai (6D)

Wong Sze Yee (6B)

Overall Champion Scholars

Silver Awards

Liang Chun Yin (6B)

Lau Yuet Wai (6D)

Debating Champions

Gold Awards

Wong Sze Yee (6B)

Chan Chi Kong Brian (6B)

Liang Chun Yin (6B)

Wong Yue Hei (6B)

Lau Yuet Wai (6D)

Debating Champions

Silver Awards

Wong Yin Kiu (6B)

Poon Cheuk Kei (6B)

Cheng Tin Huen Hilary (6D)

Writing Champions

Gold Awards

Wong Sze Yee (6B)

Chan Chi Kong Brian (6B)

Liang Chun Yin (6B)

Liu Chak Man (6B)

Lau Yuet Wai (6D)

Writing Champions

Silver Awards

Poon Cheuk Kei (6B)

Cheng Tin Huen Hilary (6D) 

Science and Technology Challenge

Gold Award

Liang Chun Yin (6B)

Social Studies Challenge

Gold Award

Poon Cheuk Kei (6B)

Literature and Media Challenge

Gold Award

Poon Cheuk Kei (6B)

Science and Technology ChallengeSilver Award

Yu Chung Ya (6A)

Literature and Media ChallengeSilver Award

Yu Chung Ya (6A)

International Junior Science Olympiad 2024 - Hong Kong Screening
Second Class HonoursCheng Long (3A)
2023-2024年度香港青少年數學精英選拔賽 
三等獎

張臻諾 (3A)

區天麒 (3E)

Hong Kong Secondary Schools Debating Competiton 2023-24
Division 1 Term 1 FinalFirst Runner-up
沙田區中小學「拍住上」辯論比賽2024
勝出隊伍龐曉韻 (2E)
最佳辯論員龐曉韻 (2E)
最佳回應侯喆朗 (1E)
Science Focus "Science in Lyrics" Writing Competition (The Hong Kong University of Science and Technology) 
Second runner-upCheung Tsz Hin (5D)

   

   

Top